Vi får ofta frågan hur man kan öka produktiviteten i produktionen. Vanligtvis handlar det om hur montering av fästelement kan göras smartare och effektivare. Med vår långa erfarenhet blir alltid vårt svar: Det beror på!
Och för att kunna ge ett riktigt svar måste vi tillsammans ta fram en kravspecifikation med volymer, kvalitetskrav och investeringsvilja. Då kan vi ge ett tydligt svar vad vi anser är den bästa lösningen beroende på behoven. Det kan vara allt ifrån semiautomatisering till helautomatisering med robot.
Och det bästa är att, förutom att skapa en ökad effektivitet, så ökar även kvaliteten. För oss är det ett av de bästa bevisen för vårt arbete, där vi erbjuder kvalitet med kunskap.
Vill du veta mer? Kontakta oss components@colly.se så berättar vi gärna mer.